joomla templates

Увійти

Увійти Закрити
---

Український народний хор «Калина» ПНПУ імені В. Г. Короленка

---

До свого гніздечка, до рідної хати

У рідне село Грабарівку вчотирнадцяте завітав заслужений діяч мистецтв України професор ПНПУ імені В.Г. Короленка Г.С. Левченко зі своїми вихованцями – учасниками українського народного хору «Калина». У дарунок везли найдорожче, найсвятіше – щиру любов і пісню. У колективі поїздку на малу батьківщину їх шановного учителя, де щороку проходить мистецький фестиваль «Калинові гуляння», ним же і започаткований, чекають з нетерпінням. Якась вона особлива.

Може, ліричним настроєм їх керівника, може, весняним розмаєм, бо відбувається завжди в останню суботу травня. А ще надзвичайно смачним кулішем, після якого так бадьоро танцюється під високими осокорами, що й додому не хочеться… Збуджені концертом і гарячим прийомом,  калиняни і в автобусі співають, а він, їх наставник і батько, згадує кожну хвилинку цього дня, який сплив дуже швидко…

Батьківська хата… Біля паркану односельці з хлібом-сіллю на рушнику, а з ганку лине пісня. Співають сасинівські дівчата (недалеко від їхнього села й народився в полі), здається, про нього кожне слово:

ансамбль Молодички

Злітав я у вирій, бував я далеко

Але повертався, мов тая лелека.

Линула пісня від батьківського порогу, краяла серце щирою правдою, а біля зарослого бугилою ставка витьохкували солов’ї.

Чом моє серденько втомлене в’яне?-

Линуть роки за водою,-

Дарунок батьківській хаті

виспівувала «Калина» світлу печаль душі маестро Левченка. Перехрестився, уклонився і переступив отчий поріг. Вдарило гостро духом скошеної трави, що встеляла долівку (як у далекому дитинстві на Зелені свята!)… Якась пташина озвалася на даху, уперто вела свою партію в солов’їному хорі. Може, то мамина душа вітала сина?

IMG_5962

Калиняни, посмакувавши бутербродами з чаєм (такий духмяний тільки в Грабарівці заварюють!), заходили до хати, роздивлялися світлини на стінах, а Григорій Семенович обіймав товариша дитинства Василя Панікара, він його першим зустрів, ледве відчинилися двері автобуса. Разом вирушили й на Співоче поле.

Берег великого ставу, на якому розташували концертний майданчик, квітував не тільки посадженою тут калиною, а й яскравими барвами вишивок, виробів з бісеру, соломки – тут розмістили свої експозиції майстри декоративно-ужиткового мистецтва Пирятинського краю.

Фестиваль «Калинові гуляння» відкрили господарі. Пісня «Рідна земля» у виконанні солістки Пирятинського районного  Будинку культури Антоніни Запорожець стала своєрідним заспівом свята. Естафету підхопив славетний фольклорно-етнографічний колектив «Древо»  Крячківського СК (керівник Н. Рева).

Древо

Веселили гостей свята піснею «Ой на горі ярмарок» учасники вокального ансамблю «Співуча Вікторія» (керівник В. Бацман). Козацькі пісні прозвучали в майстерному виконанні ансамблю «Старости» Березоворудського аграрного коледжу (керівник В. Назаренко), народного аматорського вокального ансамблю «Джерело» Пирятинського районного БК, фольклорного колективу «Молодички» (керівник О. Цись)  Сасинівського СБК.

IMG_5987

Порадували присутніх танцем «Крутуха»  наймолодші учасники свята – зразковий аматорський хореографічний колектив «Стиль» Пирятинської школи естетичного виховання (керівник В. Гречуха).

Аж ось і довгоочікуваний виступ українського народного хору «Калина», який, як з гордістю заявляють пирятинці, прославляє їх край на весь світ. Гості з Полтави на сцені, а учасники фестивалю стоять обіруч і слухають, підспівують. Виступ «Калини» тут називають академією хорового співу. Здіймається багатоголосий птах пісні над грабарівським Співочим полем, а з ним і людські душі в радості, у любові до землі, до краси.

Двадцять пісенних і танцювальних номерів привезли калиняни в дарунок сільським трударям.

Гопак

Проте цьогорічний виступ відрізнявся від попередніх. У хорі «Калина» співають земляки Г.С. Левченка – Руслана і Сніжана Довженко (родом із села з поетичною назвою Калиновий міст). Нещодавно вони одержали вищу освіту зі спеціальності «музичне мистецтво», успішно склавши екзамен з диригування. Отож  маестро вирішив зробити для земляків сюрприз: дівчата виступили на мистецькому фестивалі «Калинові гуляння» не тільки в звичному для них амплуа хористок, а і як диригенти, змінивши свого учителя на диригентському містку. Під їх орудою хор «Калина» виконав два твори. Та на цьому дива не закінчилися. Тільки  продиригувала Сніжана, як із хору вийшов юнак з букетом квітів і, переборюючи хвилювання, підійшов до дівчини. Ні, це не було вітання  з успішно виконаним номером – це було освідчення в коханні, палке й щире, на все поле! А потім хлопець став на коліно і, тримаючи обручку, попросив дівчину стати його дружиною. Бриніли сльози щастя на очах закоханих,  плакали розчулені калиняни, оплесками вітаючи любов.

Освідчення

А над полем поважно пролітав лелека, ніби благословляючи  людей, які вміють любити, берегти й плекати красу. Птах линув до свого гніздечка. І був у цьому свій особливий сенс і одвічна істина, як в улюбленій  маестро Левченком пісні «Лелеча доля»: «Говорила мати у літа далекі, що мене до хати принесли лелеки…»

IMG_6097

Ось так щороку, усупереч літам і недугам,  долає сивочолий майстер пісенного дива сотні кілометрів до рідного гнізда, щоб «поклонитись полю на чотири боки за лелечу долю й пережиті роки!»

Вікторія Гайдамака, педагог.

Фото В. Дяченка.

Додати коментар


Захисний код Оновити

Новини

До свого гніздечка, до рідної хати

До свого гніздечка, до рідної хати

У рідне село Грабарівку вчотирнадцяте завітав заслужений діяч мистецтв України професор ПНПУ імені В.Г. Короленка Г.С. Левченко зі своїми вихованцями – учасниками українського народного хору «Калина». У дарунок везли найдорожче, найсвятіше –...

Читати

Калиняни привітали видатного українця пана Богдана Гаврилишина з 90-річчям

Калиняни привітали видатного українця пана Богдана Гаврилишина з 90-річчям

Калиняни привітали видатного українця пана Богдана Гаврилишина з 90-річчям 19 жовтня 2016 року в столичному Палаці мистецтв "Україна" Український народний хор «Калина» Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка взяв участь у великому благодійному...

Читати

Калинові гуляння 2016

Калинові гуляння 2016

Важкі дощові хмари звисали над тополями, несміливо визирала із зелені узбіч розквітла бузина, а два сучасних автобуси уперто рухалися туди, де в останню суботу травня ось уже 13 років...

Читати

Відкриття пам’ятника І. Мазепі

Відкриття пам’ятника І. Мазепі

7 квітня в Полтаві відбулася знаменна подія –   відкриття першого в Україні повноцінного  пам’ятника видатному гетьману України І.С. Мазепі. Цього дня до Полтави завітали перші особи нашої держави, представники...

Читати

Free Ukraine 25

З нагоди відзначення 25-річчя Незалежності України, Український народний хор «Калина» Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка бере участь в челенджі «Free Ukraine 25». Прийнявши естафету, кожен її учасник...

Читати

На даний момент 291 гостей на сайті

Всього відвідувань сайту: разів